Zdravé opaľovanie a SPF: Všetko, čo by ste mali vedieť

Obdobie plné slnečných lúčov láka von čoraz viac ľudí. Opaľovanie a aktivity na slnku sú v letných mesiacoch veľmi obľúbené. Pobyt na slnku má bezpochyby svoje benefity, no všetkého veľa škodí. Tak je to aj v prípade slnka. Ochrana pred slnkom a povedomie o rizikách nadmerného slnenia sú alfou a omegou v prevencii mnohých nepríjemných ochorení.

V súvislosti so slnkom sa skloňuje veľa pojmov, ktoré napriek frekvencii používania nemusia byť každému zrejmé. Napríklad také SPF, UVA či UVB. Otázkou býva aj to, po akom ochrannom faktore siahnuť a aký je medzi nimi rozdiel. To všetko vysvetlíme na ďalších riadkoch a poradíme vám aj to, ako na efektívnu ochranu pred slnkom.

Rozdiel medzi UVA a UVB žiarením

Slnečné žiarenie je elektromagnetické žiarenie, ktoré zahŕňa ultrafialové žiarenie, viditeľné svetlo a infračervené žiarenie. Tieto žiarenia sa líšia vlnovou dĺžkou. Približne 5 % slnečného žiarenia tvorí ultrafialové svetlo, ktoré sa delí na UVA, UVB a UVC. Najviac skloňované je UVA a UVB žiarenie.

Rozdiel medzi nimi je vo vlnovej dĺžke, množstve energie a samotnom prieniku do kože. Naša koža pozostáva z 3 vrstiev: epidermis, dermis a podkožné tkanivo. UVA lúče sa dostanú do strednej vrstvy kože a tvoria až 95 % UV žiarenia. Kvôli hlbšiemu prieniku do kože spôsobujú aj predčasné starnutie. UVB žiarenie sa dostane len do prvej vrstvy kože.

Vplyvy UV žiarenia

Oba druhy UV žiarenia potencujú vznik rakoviny kože. Spálenie kože od slnka sa zdá na prvý pohľad ako nevinný následok dlhšieho slnenia. Je to akýsi ochranný mechanizmus našej kože. Opakované spálenia však vedú k predčasnému starnutiu a zvyšujú vznik rakoviny kože.

SPF – čo to presne znamená a aký stupeň si vybrať?

Na opaľovacích krémoch býva skratka SPF (z angl. Sun Protection Factor). Toto číslo vyjadruje stupeň ochrany pred spálením kože UVB žiarením vo forme množstva slnečnej energie (UV žiarenia), nie času, ako je to často mylne uvádzané.

SPF nevyjadruje čas ochrany pred slnkom, ale ochranu pred určitým množstvom slnečnej energie, hoci určitá súvislosť tam je. Vhodnejšie je hovoriť o množstve slnečného žiarenia aj z toho dôvodu, že treba zohľadniť čas expozície, geografickú oblasť, počasie, fototyp kože či množstvo aplikovaného prípravku na kožu.

Všeobecne platí, čím vyššie číslo SPF, tým väčší stupeň ochrany. Mnoho ľudí však podceňuje aplikáciu opaľovacieho krému. Zaujímavosťou je, že riadne aplikovaný krém s SPF 30 zabezpečí lepšiu ochranu než krém s SPF 50+ aplikovaný len do tenkej vrstvy.

Definícia SPF hovorí o ochrane pred UVB žiarením. Môžeme sa však chrániť aj pre UVA žiarením, ktoré preniká do hlbších vrstiev kože. Stačí si na opaľovacom kréme všímať popis – na obale musí byť napísané UVB aj UVA alebo širokospektrálna ochrana.

Zopár faktov

  • Žiadny SPF krém nechráni pred UVB lúčmi na 100 %.
  • Opaľovací krém SPF 15 blokuje 93 % UVB lúčov.
  • SPF 30 97 % lúčov.
  • SPF 50 98 % UVB žiarenia.

Aký ochranný faktor potrebujete?

Pomôcť s výberom vám môže nasledujúca tabuľka.

SPF tabuľka

Nestačí mi na opaľovanie olej?

Na internete sa môžete stretnúť s tipmi na alternatívy krémov na opaľovanie. Ide o všestranné oleje, najčastejšie sa odporúča malinový, mrkvový, olivový, kokosový či ricínový. Napriek presvedčivým článkom o ich ochrannej funkcii pre slnkom štúdie nedokázali ich účinnosť. Majú len zanedbateľné SPF, ktoré neposkytne dostatočnú ochranu pred UV žiarením.

Chemické vs minerálne filtre

SPF býva súčasťou nielen opaľovacích krémov, ale aj denných krémov či make-upov. V kozmetike na opaľovanie nájdeme 2 druhy SPF filtrov – chemické a minerálne.

Chemické filtre tvoria aktívne zlúčeniny, ktoré pohlcujú UV lúče namiesto kože. Patrí sem napríklad avobenzón alebo oxybenzón. Minerálne filtre UV lúče odrážajú. Najčastejšie sa z tejto skupiny stretáme s oxidom zinočnatým alebo dioxidom titaničitým.

Tipy, ako sa chrániť pred slnkom

Na záver si povieme zopár rád, ako sa chrániť pred slnkom.

  1. Ochrana pred UV žiarením je potrebná po celý rok, nielen v lete.
  2. Základom je kvalitný krém na opaľovanie podľa typu pleti s SPF 15 a viac.
  3. Dôležité je naniesť na kožu dostatočné množstvo krému, tenká vrstva znižuje stupeň ochrany.
  4. Aplikáciu opaľovacieho krému opakujeme približne každé 2 hodiny.
  5. Krémy na opaľovanie pre deti sú určené pre deti od 6 mesiacov.
  6. Mladšie deti by sa priamemu slnečnému žiareniu nemali vystavovať vôbec a ani používať krémy na opaľovanie.
  7. Okrem použitia ochranného prípravku sa snažíme zdržiavať v chládku, nie na priamom slnku. Podľa možnosti si chránime kožu oblečením, hlavu klobúkom a oči slnečnými okuliarmi.
Súvisiace články: 

Typy akné a vhodná liečba

Žena s akné
Typy akné a vhodná liečba

Čierne bodky či pupienky? Ako vzniká akné a ako sa lieči? Prečítajte si v článku všetko dôležité.

Žihľavka (urtikária) – prečo vzniká táto nepríjemná kožná reakcia a ako sa jej zbaviť?

Žena so žihľavkou si škrabe ruku
Žihľavka (urtikária) – prečo vzniká táto nepríjemná kožná reakcia a ako sa jej zbaviť?

Žihľavka (urtikária) je najčastejšie kožná forma alergickej reakcie na rôzne alergény (od potravín po lieky). Zistite, prečo vzniká a ako ju liečiť.

Užitočné tipy o zdraví do vašej emailovej schránky.