S nepríjemnými kožnými nedokonalosťami, ako sú bodky a vyrážky, sa počas života stretne takmer každý. Často sú dôvodom nepríjemných pocitov a nižšieho sebavedomia nielen v kritickom čase dospievania. U niektorých ľudí však akné a jeho negatívne následky pretrvávajú aj počas dospelosti. Čo to akné je, ako vzniká a aká je prax s jeho liečbou? Všetko podstatné sme zhrnuli v tomto článku.
Čo to vôbec akné je?
Akné (odb. acne vulgaris) patrí k častým kožným ochoreniam. Ako sme spomenuli v úvode, aj keď sa objavuje najčastejšie u adolescentov, nie je zriedkavé ani v dospelosti – a to najmä u žien.
Naoko sa môže akné zdať ako banálne postihnutie kože. Avšak skrývať sa za ním môže neraz aj závažnejšie ochorenie. Veľmi často so sebou nesie aj veľkú psychickú záťaž, ktorú nesmieme zanedbávať.
Ako vzniká akné + typy
Akné je chronické neinfekčné zápalové ochorenie kože, konkrétne mazových žliaz a vlasových folikulov (tzv. pilosebaceózna jednotka). Akné vznikne, keď sa upchá vlasový folikul kože.
V blízkosti vlasového folikulu sú mazové žliazky, ktoré do neho vyúsťujú. Fyziologickou funkciou tejto žliazky je zvlhčovať kožu, chrániť ju a zabraňovať jej vysušeniu. Pri akné mazové žliazky produkujú nadmerné množstvo mazu, ktorý sa mieša s odumretými kožnými bunkami a formuje zátku vo vlasovom folikule.
Ak je folikul upchatý vo väčšej hĺbke a zároveň je uzavretý, tvorí biely komedón. Ak je upchatý vlasový folikul pri povrchu kože a je otvorený, ide o čierny komedón. Čierna farba je ovplyvnená prítomnosťou melanínu (kožného pigmentu).
Ak takto upchatý folikul infikujú baktérie, ktoré sú súčasťou povrchu kože, vznikajú ,,vyrážky” na koži – papuly, pustuly, noduly, cysty.
Prejavy a výskyt akné
Akné najčastejšie postihuje tvár, menej chrbát a hrudník. Príčiny akné sú rôznorodé a vznik môže byť podmienený hormonálnymi zmenami, nadmernou tvorbou mazu, zmenami v zložení kožného mikrobiómu a rozvojom zápalu. Vzhľad je ovplyvnený štádiom, v ktorom sa upchatý folikul nachádza.
Papuly a pustuly (papula s hnisom) sa väčšinou pri správnej starostlivosti dobre zahoja. Jazvy vznikajú najmä pri noduloch a cystách a pri nesprávnej manipulácii. Máme na mysli vytláčanie, škriabanie a nedostatočné čistenie pokožky.
Kedy treba vyhľadať lekára?
Niektoré formy akné si vyžadujú špeciálnu pozornosť. Ak sa objaví akné vo veku skôr ako 12 rokov, môže ísť o hormonálnu nerovnováhu a zvýšenú hladinu androgénov, preto treba vyšetrenie u lekára.
Návšteva lekára je nutná aj vtedy, ak sa akné objaví náhle, v priebehu krátkeho času prejde do ťažkej formy a je spojené s celkovými prejavmi (horúčka, bolesti kĺbov, zmeny v krvnom obraze). U žien môže byť akné spôsobené vyššou hladinou androgénov, ktorá je súčasťou ochorení vaječníkov.
Správna liečba akné
Liečba akné je zameraná na liečbu existujúcich prejavov, prevenciu vzniku nových a prevenciu vzniku jaziev a hyperpigmentácií (škvŕn na koži). Liečba akné patrí do rúk špecialistu – dermatológa, ktorý tzv. diferenciálnou diagnostikou vylúči iné ochorenia s rovnakými prejavmi (symptómami).
Liečba môže byť lokálna alebo systémová. Okrem štandardne aplikovaných liečiv sa využívajú aj fyzikálne metódy, laser a fotodynamická liečba. Kombinácia metód sa volí podľa štádia ochorenia a prispôsobuje sa konkrétnemu človeku.
Okrem prejavov sa pri liečení akné berie do úvahy aj vek, pridružené ochorenia a ostatné užívané lieky.
Z lokálnych prípravkov sa používajú:
-
benzoylperoxid,
-
retinoidy,
-
kyselina azealová,
-
adapalén
-
lokálne antibiotiká (erytromycín, klindamycín).
Ak je lokálna terapia málo účinná, pridávajú sa systémové antibiotiká ako súčasť lokálnej terapie. Najčastejšie sa používajú tetracyklíny, makrolidy (erytromycín, azitromycín), trimetoprim a trimetoprim/sulfametoxazol. Niektoré ženy sa liečia antiandrogénmi.
Pri závažných a ťažkých formách akné je najefektívnejší perorálny izotretinoín.
Okrem správnej liečby nesmieme zabúdať na dostatočnú hygienu. Príznaky zmierňuje dôkladné čistenie pokožky (dvakrát denne), odlíčenie a používanie nedráždivej dermokozmetiky určenej na liečbu akné. V prípade vzniknutých jaziev po akné môžeme siahnuť po metóde microneedling, ktorá sa vykonáva prístrojom dermaroller.