Moderné antihistaminiká – lieky na alergiu, ktoré nespôsobia ospalosť 

Na liečbu príznakov alergie (kýchanie, upchatý nos, slzenie očí, žihľavka...) sa najčastejšie využívajú antihistaminiká. Prvé lieky však spôsobujú nepríjemné vedľajšie účinky, spomedzi ktorých je najčastejšia ospalosť. Preto vznikli aj vylepšené lieky – moderné antihistaminiká – ktoré tieto nedostatky odstraňujú.

Alergiami trpí čoraz viac ľudí, no neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, prečo je to tak. Môžu za tým stáť zmeny v životnom štýle či stravovaní sa, ale aj iné faktory.

Ak k nim patríte aj vy, potom vás určite zaujíma, ako sa zbaviť nepríjemnej alergickej reakcie. Najlepšie urobíte, ak sa alergénu/alergénom vyhnete, no to nie je vždy možné. Preto prichádzajú na pomoc lieky či už viazané na predpis, alebo aj voľnopredajné. K tým najodporúčanejším patria antihistaminiká.

Viac si o mechanizme alergickej reakcie, príznakoch a typoch alergií môžete prečítať v tomto článku.

zena na luke

dasseltino

Odfúknite alergiu

Prejsť do lekárne

Antihistaminiká prvej generácie

Prvé antihistaminiká vznikli už v 40. rokoch minulého storočia. Kvôli svojej štruktúre však môžu prestupovať do centrálnej nervovej sústavy, čím spôsobujú neželané vedľajšie účinky ako ospalosť, sedáciu, únavu či zhoršenie koncentrácie a pamäte.

Tieto vedľajšie účinky sa prejavujú už pri nižších dávkach, navyše efekt lieku trvá len 4 – 6 hodín a často sa môžu vyskytnúť liekové interakcie. Lieky prvej generácie môžete rozoznať podľa obsiahnutej účinnej látky.

Účinné látky, ktoré obsahujú lieky prvej generácie: bisulepín, dimetindén či prometazín.

Antihistaminiká druhej generácie

Aby sa minimalizovali vedľajšie účinky, vznikli moderné antihistaminiká, ktoré neprestupujú do centrálnej nervovej sústavy. Nazývajú sa aj nesedatívne antihistaminiká, pretože u človeka pri správnom dávkovaní nevyvolávajú ospalosť. Ich účinok navyše trvá až 24 hodín, majú protizápalový účinok a sú bezpečné aj v prípade, ak užívate iné lieky (veľmi nízka lieková interakcia).

Niekedy sa môžete stretnúť aj s pojmom antihistaminiká tretej generácie, no v praxi ide o vylepšené molekuly druhej generácie. Tieto molekuly majú ešte menej vedľajších účinkov a ani pri vyššej dávke nespôsobujú ťažkosti.

Účinné látky, ktoré obsahujú lieky druhej generácie: cetirizín a loratadín. Zdokonalené molekuly: fexofenadín, levocetirizín, dezloratadín.

Alergia bez ospalosti

Alergia už teda nemusí znamenať buď - alebo: buď budete trpieť nepríjemnými príznakmi, alebo užijete liek, ktorý spôsobí ospalosť. Vďaka moderným antihistaminikám (zdokonaleným molekulám druhej generácie) sa dajú príznaky sennej nádchy či žihľavky odstrániť aj bez neželaného sedatívneho účinku.

Stačí iba siahnuť po efektívnom lieku – napríklad po voľnopredajných tabletách Dasseltino, ktoré obsahujú účinnú látku dezloratadín.

Liek Dasseltino sa využíva pri liečbe príznakov alergickej rinitídy (zápalové postihnutie nosovej sliznice) a urtikárie (žihľavka na koži). Ak sa však u vás alergické reakcie vyskytujú často (viac ako 4 dni v týždni a dlhšie ako 4 týždne dohromady), odporúča sa vyhľadať odborníka, ktorý vás vyšetrí a nastaví najvhodnejšiu liečbu.

Súvisiace články: 

Žihľavka (urtikária) – prečo vzniká táto nepríjemná kožná reakcia a ako sa jej zbaviť?

Žena so žihľavkou si škrabe ruku
Žihľavka (urtikária) – prečo vzniká táto nepríjemná kožná reakcia a ako sa jej zbaviť?

Žihľavka (urtikária) je najčastejšie kožná forma alergickej reakcie na rôzne alergény (od potravín po lieky). Zistite, prečo vzniká a ako ju liečiť.

Alergia – príčina vzniku, príznaky, diagnostika a liečba

Žena s alergiou
Alergia – príčina vzniku, príznaky, diagnostika a liečba 

Alergiami trpí 150 miliónov Európanov. Patríte medzi nich? Potom si prečítajte, čo spôsobuje alergie (potravinové, sennú nádchu) či ako sa prejavujú a liečia.

Užitočné tipy o zdraví do vašej emailovej schránky.