Ako správne liečiť bolesť hrdla u detí?

Bolesť hrdla je veľmi častý príznak, ktorý sa prejavuje škrabaním v hrdle, opuchom, silnými bolesťami až ťažkosťami s prehĺtaním. Veľmi často je však bolesť hrdla sprievodným prejavom nádchy, chrípky alebo angíny. Špeciálne u detí sú infekcie horných dýchacích ciest veľmi časté a takéto ochorenie sa u nich vyskytnú v priemere sedem až desaťkrát ročne. Čím to je a ako vyzerá správna liečba?

Čo spôsobuje bolesť hrdla u detí?

Bolesť hrdla môže byť spôsobená vírusovou infekciou, napríklad pri prechladnutí alebo chrípke, alebo bakteriálnou infekciou, najčastejšie streptokokom. Zriedkavo môže byť spôsobená aj hubami. Okrem mikroorganizmov ju môžu spôsobiť aj studený alebo suchý vzduch, prach, peľ, namáhanie hlasiviek či znečistené prostredie.

Avšak za 80 – 90 % prípadov bolestí hrdla môžu vírusy. Vírusové infekcie sa veľmi ľahko šíria v skupinách ľudí, akými sú škôlka alebo škola. Veľa osôb v jednej miestnosti, nedostatočná hygiena a slabé vetranie vytvára ideálne prostredie pre šírenie týchto patogénov. Tomu nepomáha ani fakt, že mnoho chorých detí navštevuje kolektív aj po prepuknutí ochorenia, a vírus sa tak šíri ďalej.

Preto je dôležité nechať dieťa už pri prvých príznakoch doma. Dôležitou súčasťou prevencie je však dobrá hygiena – naučte dieťa umývať si dôkladne ruky s mydlom, najmä pred jedlom a po použití toalety.

Ako liečiť bolesť hrdla u detí?

Ak prevencia nezabrala a dieťa sa sťažuje na bolesť hrdla, najlepšou možnosťou je domáca liečba. Základom je veľa spánku, dostatok tekutín a vitamínu C. Tiež sa odporúča často vetrať miestnosť a používať zvlhčovače vzduchu.

Pokiaľ sa dieťa sťažuje na silnú bolesť, ku ktorej sa pridružili iné ťažkosti, môžete siahnuť po voľnopredajných prípravkoch, ktoré dokážu zmierniť príznaky, ako:

  • bolesť hrdla,
  • horúčka,
  • upchatý nos,
  • kašeľ,
  • suchá nosová sliznica.

Aké lieky sú vhodné na bolesť hrdla u detí?

V lekárňach sa nachádza široké spektrum prípravkov, ktoré sú určené pre deti a ich príchuť a vizuál je upravený tak, aby im neprekážali. Ako sa však vyznať v množstve dostupných prípravkoch a liekoch na bolesť hrdla? Pomôcť vám môže nasledujúce delenie.

1.     Rastlinné extrakty. Príroda je bohatý zdroj, čo platí aj pri zdraví. Extrakty z lišajníka islandského, šalviových listov alebo koreňa ibišu lekárskeho upokojujú a chránia povrch sliznice hrdla, čím zmierňujú bolesť.

2.     Antiseptiká sú lieky, ktoré ničia mikroorganizmy. Pôsobia tak priamo na príčinu ochorenia, ale nemajú vplyv na akútne príznaky.

3.     Protizápalové látky pôsobia proti zápalu, bolesti a horúčke. Sú veľmi účinné, ale odporúčané len na najsilnejšie bolesti hrdla, pretože sa nemôžu užívať dlhodobo. Lieky s obsahom protizápalových účinných látok môžu užívať len staršie deti. Konkrétny produkt vám pomôže vybrať lekárnik.

4.     Lokálne anestetiká zmierňujú bolesť hrdla tak, že znecitlivia oblasť, s ktorou prídu do kontaktu. Prípravky s lokálnym anestetikom sú tiež určené najmä pre staršie deti.

V lekárňach nájdete aj mnoho čajov a rehydratačných roztokov, ktoré sú pre deti často prijateľnejšou alternatívou ako voda. Avšak čaje a iné horúce nápoje majú ešte jednu skvelú vlastnosť – sú teplé. Práve pitie teplých nápojov, napríklad čaj s citrónom a medom, pomáha uľaviť od bolestivého hrdla a zároveň dodáva potrebné tekutiny.

Kedy treba zobrať dieťa k lekárovi?

Pri vírusovej infekcii (ktorá je častejšia ako bakteriálna) vo všeobecnosti netreba navštíviť lekára a stačí naordinovať pokoj na lôžku, dostatok tekutín, prípadne využiť „babské recepty“ alebo siahnuť po voľnopredajných prípravkoch. Ak však bolesť hrdla neustupuje ani po 4 dňoch samoliečby alebo sa objavujú ďalšie príznaky, vtedy je vhodné navštíviť lekára, ktorý dieťa adekvátne vyšetrí a nastaví správnu liečbu.

S dieťaťom treba ísť k lekárovi, ak:

  • je mladšie ako 2 roky,
  • ťažkosti trvajú viac ako 3 až 4 dni,
  • má horúčku nad 38 °C,
  • má zväčšené krčné uzliny,
  • má povlak na mandliach alebo krvavý hlien,
  • sa mu ťažko prehĺta,
  • odmieta piť a jesť.

Pamätajte si však, že v čakárni býva mnoho chorých, ktorí môžu nakaziť vás alebo vaše dieťa. Preto by ste mali absolvovať návštevu lekára až vtedy, keď je to nevyhnutné a samoliečba nezaberá niekoľko dní.

Toto však neplatí pri najmenších deťoch, ktoré ešte nevedia rozprávať a nevedia popísať príznaky. Pri deťoch mladších ako 2 roky by ste mali kontaktovať lekára už pri prvých príznakoch.

Súvisiace články: 

Bolesť hrdla – príčina vzniku, príznaky a vhodná liečba

Bolesť hrdla – príčina vzniku, príznaky a vhodná liečba 

Takmer každý sa už stretol s bolesťou hrdla. Viete však, čo ju spôsobuje, ako sa má správne liečiť, či aký je rozdiel medzi bakteriálnou a vírusovou infekciou?

Čo by ste mali vedieť o chrípke a ako sa líši od prechladnutia?

Čo by ste mali vedieť o chrípke a ako sa líši od prechladnutia?

Chrípka je nepríjemným spoločníkom sychravých dní. Zistite, čo ju spôsobuje, a buďte na ňu tento rok pripravení.

Užitočné tipy o zdraví do vašej emailovej schránky.