Myslíte si, že potrebujete antibiotiká? CRP test vám napovie (odhalí bakteriálnu infekciu)

Infekčné ochorenia vyvolávajú najmä vírusy (chrípka) alebo baktérie (angína). Príznaky týchto ochorení sú často veľmi podobné, avšak liečba je odlišná. Dôvod je ten, že k baktériám potrebujeme pristupovať inak ako k vírusom. Ako však odhalíte pôvodcu? Pomôcť môžu napríklad CRP testy z kvapky krvi. 

Čo je to CRP test?

CRP je skratka pre C-reaktívny proteín, čo je jeden z pozitívnych proteínov akútnej fázy, ktorý sa objavuje v krvi v čase zápalu (ako marker zápalu). Tento proteín produkuje pečeň.

Pozitívny znamená, že pri zápale jeho hladina stúpa. Zvýšené hladiny nameriame už po 4 – 6 hodinách, maximum dosiahne za 24 – 48 hodín. Za normálnu hodnotu sa všeobecne pokladajú hodnoty pod 5 mg/l. 

Tento marker je veľmi citlivý, ale nie špecifický, preto na jeho základe nevieme stanoviť presnú diagnózu.

Čo vieme zistiť vďaka CRP testu?

Napriek tomu, že nevieme zistiť, o aké konkrétne ochorenie ide (test je len akýmsi ukazovateľom), jeho hodnota je dôležitá pre rozlíšenie, či ide o vírusovú alebo bakteriálnu infekciu. 

Najvýraznejší vzostup vyvolávajú baktérie, miernejší nárast mykobaktérie a plesne. Vírusové infekcie vyvolajú len veľmi mierny vzostup. Z toho vyplýva, že na základe výsledku vieme zistiť, či človek potrebuje antibiotiká. Tie sú totiž účinné len na baktérie. (Prečo? Odpoveď nájdete v tomto článku.)

Zároveň vieme sledovať účinnosť antibiotickej liečby. Trvalo mierne zvýšené hodnoty CRP môžu tiež poukazovať na autoimunitné zápalové ochorenie (Crohnova choroba, vaskulitída, systémový lupus erythematosus a podobne) či malignitu (zhubný nádor).

Zvýšenú hladinu pozorujeme aj pri akútnej nekróze tkaniva (infarkt myokardu, popáleniny a podobne). Zistilo sa, že hladina CRP úzko súvisí aj s kardiovaskulárnym rizikom.

CRP testy na domáce použitie

V súčasnej dobe je na trhu množstvo domácich CRP testov, ktoré si zakúpite v lekárni, zdravotných potrebách či v niektorých drogériách. Všetko, čo potrebujete, vrátane presného postupu, je súčasťou balenia.

Testy pracujú na imunochemickom princípe stanovenia koncentrácie CRP vo vzorke krvi, séra alebo plazmy. Testy sú robené tak, aby ich dokázal vykonať naozaj každý. Súčasťou balenia je spravidla:

  • CRP test,
  • kvapkadlo pre aplikáciu vzorky na test,
  • odberová skúmavka,
  • pipeta na krv,
  • extrakčný roztok
  • lanceta na urobenie drobného vpichu.

Ako si urobiť domáci CRP test?

CRP test sa vykonáva zo vzorky krvi – tá sa odoberie pomocou lancety a pipety z vydezinfikovaného prsta u dospelých, u malých detí z päty. Následne sa aplikuje do priloženého roztoku, premieša a výsledný roztok sa kvapkadlom aplikuje do jamky CRP testu.

Výsledok sa odčíta po 5 minútach. Pri neskorom odčítaní býva výsledok skreslený, preto treba tento čas dodržať. Na základe priloženého návodu zakúpeného testu sa interpretujú výsledky podľa farebných prúžkov. Vždy musí byť viditeľný prúžok aj na značke C (kontrola), čo znamená, že test sme vykonali správne.

Výsledok domáceho CRP testu a následná liečba 

Test je nutné vyhodnotiť pomocou pribaleného informačného letáka. Pri vírusovom ochorení stúpa CRP len mierne (max. 25 mg/l). Liečba je symptomatická (pokoj na lôžku, tekutiny, voľnopredajné lieky podľa príznakov ochorenia). Viac si o správnej liečbe chrípky prečítate v tomto našom článku.

Pri hodnotách vyšších ako 50mg/l môže ísť o bakteriálne ochorenie. V tomto prípade treba kontaktovať svojho lekára a informovať ho o výsledku testu, aby zvážil predpis antibiotickej liečby.

Stanovisko o zahájení liečby a terapeutickom postupe je vždy na vašom ošetrujúcom lekárovi. Treba totiž zhodnotiť celkový stav a mnohé iné parametre. CRP slúži len ako pomôcka či nápoveda.

CRP testy v súkromnom laboratóriu 

Pokiaľ vám domáce testy nevyhovujú a radšej sa zveríte do rúk odborníkov, CRP test môžete absolvovať aj ako samoplatca. Napríklad v Novume sa môžete objednať na presný čas a celý ober je rýchly a pohodlný. Výsledok spolu s presným číslom, interpretáciou a radami lekára získate následne do 40 minút na váš email. 

Súvisiace články: 

Čo by ste mali vedieť o chrípke a ako sa líši od prechladnutia?

Čo by ste mali vedieť o chrípke a ako sa líši od prechladnutia?

Chrípka je nepríjemným spoločníkom sychravých dní. Zistite, čo ju spôsobuje, a buďte na ňu tento rok pripravení.

Užitočné tipy o zdraví do vašej emailovej schránky.