DNA testy odhalia zdravotné či športové predispozície

Genetické testovanie sa čoraz viac využíva na zistenie vlôh, športových predpokladov, ale aj predispozícií v oblastiach ako sú zdravotné riziká či intolerancie. V minulosti to bola nákladná záležitosť vedeckého výskumu, dnes je to cenovo dostupné preventívne vyšetrenie, ktoré stačí absolvovať raz za život.

DNA testy a zdravie

Pri množstve ochorení je kľúčová včasná diagnostika. Niekedy môže aj mesiac znamenať rozdiel medzi ľahkým a ťažkým priebehom ochorenia. Analýza DNA dokáže identifikovať predispozície k rôznym ochoreniam, čím dáva človeku šancu vyhýbať sa rizikovým faktorom a upraviť svoj životný štýl tak, aby sa predišlo rozvoju ochorenia v čo najväčšej možnej miere.

DNA testy dokážu okrem toho odhaliť aj metabolizmus liečiv, čiže spôsob, akým telo reaguje na rôzne liečivá.

DNA testy a životný štýl

Testy životného štýlu vo väčšine prípadov hodnotia genetické variácie súvisiace s metabolizmom (ako telo premieňa živiny z potravy na energiu), denný/nočný rytmus alebo pomer typov svalových vlákien. Analýza sekvencie DNA môže na základe výsledkov odporučiť optimálnu stravu, príjem mikro a makronutrientov alebo to, či má človek predispozíciu na vytrvalostné, rýchlostné alebo silové športy.

DNA testy genetického pôvodu

Testovanie genetického pôvodu je ideálna možnosť pre ľudí so záujmom o rodinnú históriu (odborne genealógia). Vďaka tomu sa môžete dozvedieť omnoho viac, ako viete zistiť od príbuzných alebo z historickej dokumentácie o svojom pôvode.

Skúmanie variácií DNA môže poskytnúť informácie o tom, odkiaľ človek pochádza a o vzťahoch medzi predkami. Ľudia s odlišným pôvodom sú často rozdielni aj v niektorých častiach DNA. Čím sú dvaja jednotlivci, rodiny alebo populácie viac prepojené, tým viac variácií v DNA majú spoločných.

Výhody poznania svojej DNA

  • DNA test poskytuje personalizované informácie o zdraví (predispozície na rôzne ochorenia, intolerancie, nedostatok minerálov a vitamínov, metabolizmus rôznych liečiv...).
  • Vedomosť o predispozícii k ochoreniu pomáha zvýšiť záujem o zdravie a zdravý životný štýl (prevencia).
  • Genetické testovanie podporuje povedomie o geneticky podmienených chorobách.
  • DNA test odhalí aj predispozície na rôzne typy športov či to, aký pohyb a v akom rozsahu je pre telo ideálny.
  • Vďaka tomu môže človek optimalizovať svoj športový výkon, zvoliť vhodnú stravu a znížiť telesnú hmotnosť.

DNA test navyše stačí absolvovať raz za život, pretože primárna sekvencia DNA sa počas života nemení. Veda však napreduje, takže výsledky svojho testu môžete v budúcnosti použiť opäť a dozvedieť sa o svojom tele niečo nové.

Kde sa dá absolvovať DNA test?

DNA testy sú čoraz populárnejšie a môžete ich absolvovať aj u nás na Slovensku, dokonca z pohodlia vášho domova. Napríklad slovenská spoločnosť DNA ERA analyzuje mnohé oblasti zamerané na zdravotné riziká, metabolizmus, výživu a športové predispozície

Konkrétne môžete absolvovať DNA Health test, ktorý je určený na identifikáciu zdravotných rizík. Metabolizmus, správnu výživu a športové predispozície zas priblíži DNA Lifestyle test. Tretí DNA Complex test je zas kombináciou oboch spomenutých testov.

Odber vzoriek DNA je jednoduchý a neinvazívny (ster z ústnej dutiny) a výsledky sú dostupné už za krátku dobu. Výsledkom je rozsiahla analýza s odporúčaniami, s ktorými viete okamžite začať pracovať.

Chcem poznať svoju DNA.

Kúpiť

Súvisiace články: 

Alergia – príčina vzniku, príznaky, diagnostika a liečba

Žena s alergiou
Alergia – príčina vzniku, príznaky, diagnostika a liečba 

Alergiami trpí 150 miliónov Európanov. Patríte medzi nich? Potom si prečítajte, čo spôsobuje alergie (potravinové, sennú nádchu) či ako sa prejavujú a liečia.

Príznaky alergie, chrípky, prechladnutia alebo COVID-19? Spoznajte rozdiel

Žena sa  drží za hrdlo, kýcha
Príznaky alergie, chrípky, prechladnutia alebo COVID-19? Spoznajte rozdiel 

Ak vás trápi horúčka, únava, kašeľ či nádcha, nemusíte jasne vedieť, o aké ochorenie ide. Prečítajte si o rozdieloch medzi alergiou, chrípkou a COVID-19.

Užitočné tipy o zdraví do vašej emailovej schránky.