Ak chcete úspešne a zdravo schudnúť, týmto mýtom o chudnutí by ste nemali veriť

Chudnutie je ideálnou témou pre vznik mýtov a klamlivých tvrdení. Čím väčší záujem, tým väčší priestor pre tvrdenia, ktoré nie sú celkom správne, poprípade sa úplne vymykajú zákonom logiky. V nasledujúcich riadkov vyvrátime najčastejšie mýty o chudnutí.

„Z tukov sa priberá“

Tak raz a navždy: tuky samé o sebe nie sú hrozbou. Tuky patria k základným makronutrientom, ktoré sú pre nás esenciálne (nevyhnutné). Sú dôležitou súčasťou vyváženej stravy. Dobré tuky by mali byť súčasťou nášho každodenného jedálnička, pretože prispievajú k dobrému zdraviu – napríklad pomáhajú znižovať riziko srdcovo-cievnych ochorení tým, že zvyšujú hladinu dobrého HDL cholesterolu a znižujú hladinu zlého LDL cholesterolu.

Problémom sú trans tuky a vysoký podiel nasýtených tukov. O škodlivom vplyve na zdravie môžeme hovoriť, ak sú tieto „zlé“ tuky v kombinácii s jednoduchými cukrami vo vysoko spracovaných potravinách. Ale to nemôžeme dávať za vinu samotným tukom, ale potravinárskemu priemyslu.

Príklad vysoko priemyselne spracovaných potravín: polotovary, instantné výrobky, cukrovinky a zmrzlina, slané pochutiny (čipsy a pod.), sladené aj energetické nápoje, margaríny, trvanlivé pečivo, kuracie či rybacie polotovary, raňajkové cereálie, džemy, džúsy z koncentrátu, dopekané pečivá, instantné kávy a čaje, sladené mliečne výrobky, tavené syry...

Príklad dobrých tukov: rastlinné oleje (olivový, repkový, arašidový, sezamový...), orechy a semienka, ryby, avokádo, rastlinné maslá...

„Kalória ako kalória“

Kalória je jednotka energie. Ale nie je kalória ako kalória. Nie je jedno, či prijmeme 100 kalórií z brokolice, alebo 100 kalórií z hranoliek. Od zdroja závisí, aký efekt to bude mať na naše telo, aké metabolické cesty sa zapoja, aký to bude mať vplyv na hlad alebo hormóny, ktoré regulujú telesnú hmotnosť. Prirodzené potraviny sú pre organizmus najlepší zdroj energie.

Prirodzené potraviny = čo najmenej spracované potraviny

„Chudnutie je lineárny proces“

Niektorí ľudia si myslia, že ak začnú chudnúť, hmotnosť bude iba klesať a klesať. Nárast hmotnosti hodnotia ako zlyhanie, ako znak, že niečo robia zle. Avšak chudnutie nie je lineárny proces. Pre telo je prirodzené meniť hmotnosť aj smerom nahor, aj smerom nadol. Zároveň je to súčasť adaptácie na nižší príjem. Môže to súvisieť aj s väčším zadržiavaním vody, horším vyprázdnením a u žien s menštruačným cyklom.

Čiže žiadna panika, len trpezlivo pokračujte v nastavenom režime a zbytočne sa nevážte príliš často. Váha prirodzene kolíše aj počas dňa. Lepší prehľad o svojom progrese získate, ak sa budete merať.

„Stačí menej jesť a viac cvičiť“

Bolo by to veľmi jednoduché a pre niekoho možno postačujúce. Na druhej strane sú tu ďalšie faktory, ktoré majú na proces chudnutia vplyv. Ako spíme, koľko stresu zažívame, či máme pridružené ochorenia a aké lieky užívame.

To všetko vie významne ovplyvniť celý proces. Zároveň je dôležitá adaptácia na zmeny v stravovaní. Zle nastavený režim (napr. príliš málo kalórií) spôsobí narastajúci hlad, ktorý z dlhodobého hľadiska nie je zvládnuteľný ani prospešný. Ak dlhodobo obmedzíte svoj príjem kalórií pod bazálny metabolizmus (to, čo telo potrebuje pre svoje fungovanie), koledujete si o jojo efekt alebo možné zdravotné problémy.

„Chcem schudnúť iba z brucha“

Ľudia majú na svojom tele partie, ktoré označujú ako problematické. Chceli by zhodiť iba z určitej oblasti. Existujú mnohé zostavy cvikov zamerané na brucho, stehná, zadok. Pravdou však je, že nevieme ovplyvniť, kde bude telo spaľovať tuky.

Cvikmi sa vieme zamerať na rôzne partie, kde posilňujeme určité svalové skupiny. Efektívne chudnutie si vyžaduje, aby bola zoptimalizovaná aj strava, aj pohybová zložka.

„Výživové doplnky na chudnutie sú šikovným pomocníkom“

Iba doplnky na chudnutie nestačia, nie nadarmo majú názov doplnky stravy. Väčšina z nich nemá skutočný efekt a často sú účinné na báze placeba. Niektoré môžu skutočne čiastočne pomôcť, ale nepomôžu vám stratiť celé kilogramy a hlavne nepôjde o udržateľné chudnutie (hmotnosť sa môže vrátiť).

Okrem výživových doplnkov existujú aj lieky schválené na liečbu obezity, ktorých predpis spadá do rúk odborníka a nie sú vhodné pre každého. Ak máte obezitu, porozprávajte sa o možnej liečbe so svojím všeobecným lekárom. Bude to určite lepší krok ako vyhadzovať peniaze za zázračné produkty z internetu, ktorých účinok nie je nijako dokázaný.

„Zdravá strava je drahá“

Toto je častý argument, ktorý bráni ľuďom urobiť zmenu. Je pravda, že nakupovať môžeme skutočne drahé BIO potraviny a nie každý si ich môže dovoliť. Nasledujúce tipy vám pomôžu nakupovať lacnejšie a šetriť peniaze:

  • nakupujete sezónne ovocie a zeleninu,
  • hľadajte vo svojom okolí drobných chovateľov a pestovateľov,
  • ak máte možnosť, pestujte si veci sami,
  • robte si nákupný zoznam a nekupujte veci navyše,
  • ak máte niečo v chladničke nazvyš, buďte kreatívni a vymýšľajte, ako ich skombinovať,
  • viac varte a menej sa stravujte v reštauráciách (internet je plný tipov na rýchle a zdravé jedlá),
  • počas sezóny si zamrazte prebytočné ovocie (môžete si z neho robiť napríklad zdravé smoothie).

Zverte svoje problémy s váhou do rúk odborníkov

Objednajte si online konzultáciu

Zistiť viac

Súvisiace články: 

Nemáte radi cvičenie? Pomocou týchto 12 tipov zaradíte do svojho života viac pohybu

Žena na bežiacom páse v posilňovni, vedľa stojí tréner
Nemáte radi cvičenie? Pomocou týchto 12 tipov zaradíte do svojho života viac pohybu 

Viete, že by ste sa mali viac hýbať, ale fitko obchádzate na kilometre? Týchto 12 tipov vám pomôže začať.

Začínate chudnúť? Toto by ste mali vedieť o strave a stravovacích návykoch

muž krája ovocie
Začínate chudnúť? Toto by ste mali vedieť o strave a stravovacích návykoch

Chcete schudnúť zdravo a trvalo? Zabudnite na zázračné diéty. Základom je naučiť sa, ako sa stravovať dlhodobo správne a vyvážene.

Užitočné tipy o zdraví do vašej emailovej schránky.