Očkovanie proti chrípke

Chrípka je akútne vírusové ochorenie horných dýchacích ciest. S príchodom jesene a zimy sa spája jej zvýšený výskyt. Na chrípkovú sezónu je dobré myslieť skôr a začať s prevenciou. Tou najúčinnejšou je očkovanie.  

Čo hovoria štatistiky?

V poslednej chrípkovej sezóne výrazne klesol počet prípadov chrípky najmä kvôli prebiehajúcej pandémii Covid-19. Dôvodom sú na jednej strane zavedené protiepidemiologické opatrenia, ktoré bránili prenosu nielen vírusu spôsobujúceho Covid-19, ale aj toho chrípkového. Na strane druhej je to pre nižšiu laboratórnu diagnostiku chrípky pre masívne testovanie Covidu-19.

Nahlásených bolo v poslednej sezóne 345 029 akútnych respiračných ochorení, čo je v porovnaní s minulými rokmi menej o viac ako 70 %. To znamená, že pred pandémiou Covid-19 dostalo respiračné ochorenie viac ako milión obyvateľov Slovenska.

Ročne u nás na chrípku zomiera viac ako 800 ľudí. Chrípka preto nie je banalita, je to závažné ochorenie.

Viac si o chrípke prečítate v tomto článku.

Charakteristika vírusu a jeho vlastnosti 

Rozlišujeme 3 typy vírusu chrípky – A, B a C. U nás najviac dominuje typ A (s podielom až 97 % v poslednej sezóne).

Pre vznik imunity (aj samotné očkovanie) sú dôležité najmä povrchové častice vírusu, tzv. antigény. Vírusy chrípky, hlavne typu A, sú nesmierne premenlivé. Už počas niekoľkých mesiacov dochádza k drobným zmenám v génoch, ktoré kódujú povrchové častice.

Vakcíny sa upravujú každý rok podľa toho, ktorý z kmeňov prevládal na danom území v predchádzajúcej sezóne. V iných krajinách mohol byť dominantný iný kmeň vírusu, preto sa nemôžeme 100 % spoliehať na efektívnosť očkovania pri cestovaní. Ale očkovanie má význam aj vtedy, ak sa vo vakcíne nevyskytuje kmeň vírusu, ktorý práve dominuje. Chráni totiž pred závažnými komplikáciami.

Kto by sa mal dať očkovať?

Očkovanie proti chrípke je najlepšou prevenciou. Zvážiť by ho mali hlavne skupiny ľudí, ktoré sú ohrozené komplikáciami chrípky. Sem patria napríklad:  

  • ľudia starší ako 60 rokov,  
  • pacienti so zníženou obranyschopnosťou,  
  • ľudia s chronickými ochoreniami, 
  • ľudia s telesným postihnutím,  
  • tehotné ženy,  
  • deti, hlavne vo veku od 6 mesiacov do 5 rokov.  

Očkovanie by mali zvážiť aj ľudia, ktorí pracujú vo veľkých kolektívoch (školstvo, zdravotníctvo), v zariadeniach sociálnych služieb, domovoch dôchodcov či liečebniach.

Očkovať sa odporúča tiež všetkým, ktorí pracujú v sektoroch, kde je nevyhnutný trvalý chod (vodiči verejnej autobusovej dopravy, príslušníci hasičských a záchranárskych zborov, policajti a podobne). 

Praktické informácie k očkovaniu proti chrípke

Očkovať sa treba v predstihu, aby sa stihli vytvoriť protilátky do začiatku zvýšeného výskytu chrípky. Dostatočná ochranná hladina protilátok sa vytvorí 10 až 14 dní po očkovaní a účinok trvá približne 6 až 12 mesiacov. S očkovaním sa odporúča začať v priebehu októbra. Stihnúť by sme mali očkovanie najneskôr do polovice decembra.

Väčšinou sa podáva 1 dávka vakcíny do svalu ramena. V niektorých prípadoch je možné podať dávky 2 s odstupom 1 mesiaca, a to u ľudí s oslabenou imunitou a u detí do 9 rokov, ktoré ešte neboli predtým očkované.

Ako funguje vakcína proti chrípke?

Vakcíny pracujú na princípe tvorby protilátok proti povrchovým časticiam vírusu. Do tela sa pomocou vakcíny dostane forma vírusu, ktorá nespôsobí ochorenie, ale vyvolá tvorbu špecifických ochranných protilátok.

Keď očkovaný človek príde do kontaktu s vírusom, má vytvorené protilátky, ktoré ho ochránia.

Po každom očkovaní sa objaví lokálna a spravidla aj celková reakcia. Nebýva však závažná či dlhotrvajúca. Ustúpi aj bez špecifickej liečby a nepovažujeme ju za nežiaducu reakciu. Najčastejšie sa vyskytujú:  

  • bolesť hlavy,  
  • bolesť svalov,  
  • únava,  
  • začervenanie v mieste podania,  
  • zvýšená telesná teplota.  

Kedy očkovanie odložiť? 

Očkovanie treba odložiť, ak pociťujeme príznaky prechladnutia alebo chrípky.

Treba povedať, že aj očkovaný človek sa môže nakaziť. Avšak, priebeh ochorenia býva ľahký a riziko komplikácií je veľmi malé. Aj po očkovaní sa odporúča dodržiavať zásadu ROR (rúško, odstup, dezinfekcia rúk).

Očkovanie proti chrípke nechráni pred infekciou Covid-19 a naopak. Na Slovensku sa tento rok očkuje 3 štvorvalentnými vakcínami: Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra a Fluenz Tetra.

Pre deti a dospievajúcich sú určené nazálne vakcíny Fluenz Tetra, ktoré sa striekajú do oboch nosných dierok.

Vakcíny sa k nám distribuujú v limitovanom množstve a prepláca ich zdravotná poisťovňa.

Ako postupovať, ak som sa rozhodol dať sa zaočkovať?

  1. Ak sa rozhodnete dať sa zaočkovať, oslovte vášho všeobecného lekára. Tehotné ženy môžu osloviť svojho gynekológa a rodičia detí pediatra.
  2. Vakcíny sú viazané na lekársky predpis a vydať by sa mali až po predchádzajúcej konzultácii s lekárom. Lekár preto vystaví recept, ktorý si pacient vyzdvihne v lekárni.
  3. Niektorí lekári však majú vakcíny k dispozíciu už priamo v ambulancii a stačí, keď pacient zavolá vopred a dohodne si termín.
  4. Vakcínu podáva lekár (najčastejšie všeobecný lekár/pediater, ale aj akýkoľvek iný lekár špecialista) po tom, ako odoberie anamnézu a zistí aktuálny stav.
  5. V deň podania vakcíny sa neodporúča piť alkohol a aspoň 1 – 2 dni po očkovaní je vhodné obmedziť väčšiu fyzickú a psychickú záťaž.

Očkovanie ako prevencia chrípky je najefektívnejším spôsobom, ako predísť samotnému ochoreniu, ale aj vzniku komplikácií. Popritom by sme nemali zabúdať ani na prirodzenú podporu imunitného systému – a to hlavne v chladných mesiacoch.

Prečítajte si náš článok: Tipy, ako posilniť imunitu 

Súvisiace články: 

Čo by ste mali vedieť o chrípke a ako sa líši od prechladnutia?

Čo by ste mali vedieť o chrípke a ako sa líši od prechladnutia?

Chrípka je nepríjemným spoločníkom sychravých dní. Zistite, čo ju spôsobuje, a buďte na ňu tento rok pripravení.

Príznaky alergie, chrípky, prechladnutia alebo COVID-19? Spoznajte rozdiel

Žena sa  drží za hrdlo, kýcha
Príznaky alergie, chrípky, prechladnutia alebo COVID-19? Spoznajte rozdiel 

Ak vás trápi horúčka, únava, kašeľ či nádcha, nemusíte jasne vedieť, o aké ochorenie ide. Prečítajte si o rozdieloch medzi alergiou, chrípkou a COVID-19.

Užitočné tipy o zdraví do vašej emailovej schránky.