Bolesť hlavy: základné typy a vhodná liečba

Bolesť hlavy je jednou z najčastejších bolestí vôbec. Takmer každý z nás sa s ňou aspoň raz v živote stretol. Tupá, ostrá, bodavá, pulzujúca – tak môže vyzerať. Mnohí ju však zažívajú často a výrazne ovplyvňuje ich dennú rutinu. Základné informácie o bolestiach hlavy, príčinách a spôsobe ich liečby sa dozviete v tomto článku. 

Typy bolesti hlavy  

Bolesti hlavy delíme na primárne a sekundárne. Primárne bolesti sú také, pri ktorých nie je poškodený mozog, okolité štruktúry ani iný systém v tele. Do tejto skupiny patrí množstvo typov bolestí, najznámejšie sú migréna, tenzná bolesť hlavy a klastrová bolesť hlavy (cluster headache).  

Sekundárne bolesti hlavy sú príznakom iného ochorenia v tele, poškodenia mozgu či úrazov hlavy. V tomto prípade sa bolesť hlavy vyskytuje spolu s inými príznakmi. Patrí sem bolesť hlavy pri mozgovo-cievnych ochoreniach, nádoroch, hypertenzii, infekciách mozgu a mnohé ďalšie. V tomto prípade je potrebné sa v liečbe zamerať na základné ochorenie.  

V riadkoch nižšie sa pozrieme bližšie na 3 najčastejšie primárne bolesti hlavy.

 

1. Migréna 

Migrénou trpí približne 15 % ľudí, z toho až 70 % žien. Môže sa vyskytovať aj u detí. Migréna sa považuje z veľkej časti za dedičné ochorenie. Je charakteristická pulzujúcou bolesťou väčšinou na jednej polovici hlavy (nie je to pravidlo). Často ju sprevádza nevoľnosť, vracanie, citlivosť na svetlo a zvuk.  

Záchvat migrény môže trvať niekoľko hodín až niekoľko dní. Bolesť dokáže byť tak silná, že človek nedokáže robiť bežné aktivity. Niektorí ľudia majú pred migrénou auru, akýsi varovný signál, najčastejšie v podobe zrakových fenoménov (záblesky pred očami, slepé miesta v zornom poli a podobne).  

Ak trvá migréna viac ako 15 dní do mesiaca, hovoríme o chronickej migréne.  

Príčiny migrény  

Príčina migrény nie je presne známa. Hru zohráva genetika a faktory prostredia. Taktiež sa zistila súvislosť s nerovnováhou sérotonínu alebo iných prenášačov v mozgu a zmeny v mozgovom kmeni. Existuje viacero možných spúšťačov migrény. Každý si musí odsledovať tie, ktoré spôsobujú migrénu práve jemu.  

Pri príčinách stoja za zmieku:   

  • hormonálne zmeny u žien,  
  • stres,  
  • nadmerná fyzická aktivita,  
  • jedlá a nápoje (napr. slané, štipľavé či vysoko spracované jedlá, kofeín, víno),  
  • zmeny počasia,  
  • nedostatočný spánok či niektoré lieky (antikoncepcia, nitroglycerín).  

Ľudom s migrénou sa odporúča viesť si denník, ktorý môže pomôcť pri hľadí súvislostí. 

Pomoc pri migréne  

Pri migréne človek potrebuje pokoj na lôžku v tichej a tmavej miestnosti. Pomáha tiež teplý alebo chladný obklad na čelo.  

Z voľnopredajných liekov najčastejšie siahneme po paracetamole, aspiríne alebo nesteroidných antiflogistikách (ibuprofén). Príliš časté užívanie týchto liekov sa ale neodporúča.  

Kedy navštíviť lekára?  

Ak sa záchvaty opakujú často alebo voľnopredajné lieky nezaberajú, o následnej liečbe by sme sa mali poradiť so svojím obvodným lekárom alebo neurológom. Ten môže predpísať triptány — špeciálne lieky na migrénu.  

Ak je migrénu sprevádza výrazná nevoľnosť, je možné predpísať tzv. antiemetiká. Mnohé lieky sa vyrábajú aj v kombinácii týchto zložiek. Na liečbu a prevenciu migrény sa využíva aj transkraniálna magnetická stimulácia. 

2. Tenzná bolesť hlavy  

Tenzná bolesť hlavy je veľmi častým typom bolesti hlavy. Má rôznu intenzitu a opisujeme ju ako tupú, zvieravú a tlakovú. Často okrem hlavy bolí človeka aj krčná chrbtica, prípadne trapézové svaly.  

Tenznú bolesť hlavy spôsobujú stiahnuté svaly hlavy a krku. Toto stiahnutie vyvolávajú rôzne spúšťače, ktoré sú veľmi podobné, ako pri migréne. Preto je tiež potrebné, aby si tie svoje každý odsledoval. Najčastejšie je to:  

  • stres,  
  • určité potraviny,  
  • dehydratácia,  
  • namáhavé aktivity či už fyzicky, alebo emočne.  

Niekedy je ťažké rozlíšiť migrénu a tenznú bolesť hlavy.  

Aká je pomoc pri tenznej bolesti hlavy?

Aj pri tomto type bolesti hlavy je potrebný oddych, dostatočný pitný režim, spánok. Bolesť hlavy by sme nemali ignorovať, treba ju považovať za signál tela, aby sme zvoľnili tempo. 

V lekárni môžeme siahnuť po už vyššie spomenutých liekoch, ktoré nie sú viazané na predpis, prípadne nám lekár môže predpísať iné lieky na zmiernenie bolesti. Ak tie nezaberajú, alternatívou sú lieky na uvoľnenie stuhnutých svalov (svalové ralaxanciá), prípadne antidepresíva zo skupiny SSRI (selektívne inhibítory spätného vychytávania sérotonínu), nakoľko stabilná hladina sérotonínu súvisí s lepším zvládaním stresu.  

3. Klastrová bolesť hlavy

Ide o intenzívnu bolesť lokalizovanú na oblasť očného bulbu (očnej gule) iba jednej strany hlavy. Môže vyžarovať do okolitých štruktúr. U mužov sa klastrová bolesť hlavy objavuje až 6-krát častejšie než u žien. Prichádza väčšinou z ničoho, niekedy jej však predchádzajú príznaky podobné migrenóznej aure.  

Túto extrémnu bolesť sprevádza: 

  • začervenanie oka,  
  • slzenie,  
  • potenie,  
  • sekrét z nosa, 

všetko na postihnutej strane. Počas obdobia bolesti sa vyskytuje klastrová bolesť každý deň, prípadne niekoľkokrát do dňa a jednotlivý atak bolesti trvá od 15 minút až do niekoľkých hodín. Ataky prichádzajú väčšinou v noci a väčšinou v ten istý denný čas. Po takomto období nastáva remisia (obdobie bez bolesti), ktorá môže trvať rôzne dlho – aj niekoľko rokov. 

Príčina klastrovej bolesti hlavy nie je úplne známa. Predpokladajú sa odchýlky v hypotalame.  

Terapia pri klastrovej bolesti hlavy  

Problematika bolesti hlavy je veľmi komplexná. V  liečbe sa využívajú triptány a inhalácia kyslíka. Okrem farmakoterapie je možné vyskúšať aj iné spôsoby riešenia symptómov klastrovej bolesti. Overili sa napríklad:  

  • akupunktúra,  
  • aromaterapia,  
  • bylinné zmesi, 
  • suplementácia horčíka, B-komplexu a koenzýmu Q10.  

Dôležité je zamerať sa na odstraňovanie stresu. Využívajú sa viaceré metódy, ako kognitívno-behaviorálna terapia, mindfulness (meditácia na znižovanie stresu), biofeedback.  

Kedy kvôli bolesti hlavy vyhľadať lekára? 

Lekára treba vyhľadať, ak sa objaví:  

  • prvá bolesť hlavy po 40. roku života, ak je veľmi intenzívna,  
  • zmena charakteru už predtým známej bolesti,  
  • stúpajúca bolesť sprevádzaná vracaním,  
  • prudký začiatok bolesti,  
  • náhla bolesť po fyzickej námahe,  
  • bolesť s poruchami zraku,  
  • bolesť po úraze hlavy alebo krčnej chrbtice.  

Rovnako by mal každú bolesť, ktorá sa opakuje a pretrváva, vyšetriť lekár, aby vylúčil patologické príčiny. 

Súvisiace články: 

Bolesť hrdla – príčina vzniku, príznaky a vhodná liečba

Bolesť hrdla – príčina vzniku, príznaky a vhodná liečba 

Takmer každý sa už stretol s bolesťou hrdla. Viete však, čo ju spôsobuje, ako sa má správne liečiť, či aký je rozdiel medzi bakteriálnou a vírusovou infekciou?

Bolí vás hlava? Možno bolesť spôsobili lieky

Žena s tabletkou, ktorú bolí hlava
Bolí vás hlava? Možno bolesť spôsobili lieky 

Bolesť hlavy je jednou z najčastejších bolestí vôbec. Počuli ste už ale o tom, že lieky proti bolesti môžu sami spôsobiť bolesti? Prečítajte si viac.

Užitočné tipy o zdraví do vašej emailovej schránky.