Zvýšená teplota a horúčka: dôvody a rady, ako správne postupovať 

Zvýšená teplota a horúčka – stavy, s ktorým sa už stretol takmer každý z nás. Viete ale, čo spôsobuje zvýšenú teplotu, ako ju správne merať a ako ju znížiť? Čítajte ďalej a dozviete sa všetky odpovede.

Vedeli ste, že...?

Telesná teplota organizmu označuje prirodzenú teplotu, pri ktorej optimálne funguje. Je veľmi citlivým indikátorom, ktorý odráža zdravie človeka. Slúži ako ukazovateľ zmeny zdravotného stavu, úspešnosti terapie či naopak potreby zmeny liečby.

Naša telesná teplota je regulovaná štruktúrou mozgu nazývanou hypotalamus. Hypotalamus kontroluje aktuálnu teplotu a porovnáva ju s optimom, ktoré je pre každého mierne odlišné.

Ak hypotalamus vyhodnotil, že je telesná teplota príliš nízka, zabezpečí, aby si telo uchovávalo a vytváralo viac tepla. Ak je telesná teplota príliš vysoká, telo odvádza viac tepla a začne sa potiť.

Faktory, ktoré vplývajú na telesnú teplotu

Telesná teplota je ovplyvnená aj pohlavím, vekom, telesnou aktivitou, časťou dňa a u žien menštruačným cyklom. Ak máme horúčku, znamená to, že mozog nastavil telesnú teplotu vyššiu ako je norma.

Najčastejšie je to zapríčinené reakciou na vírusy a baktérie.

Okrem toho môže byť vyššia telesná teplota vyvolaná aj:

  • traumou,
  • operáciou,
  • zápalom rôznej etiológie,
  • nádorom,
  • niektorými liekmi,
  • po očkovaní.

Znížená, optimálna a zvýšená teplota

Znížená teplota

  • Znížená telesná teplota (hypotermia) znamená teplotu pod 36 ⁰C.

Optimálna teplota

  • Priemerná telesná teplota dospelého človeka sa pohybuje okolo 36,7 ⁰C, pričom u každého sa môže mierne líšiť, a to až o 0,6 ⁰C.
  • Bábätká a malé deti majú všeobecne vyššiu telesnú teplotu ako dospelí.
  • U novorodencov je priemerná teplota 37,5 ⁰C.

Vysoká teplota

  • Pri telesnej teplote medzi 37,5 ⁰C a 38 ⁰C už hovoríme o zvýšenej teplote.
  • Za horúčku označujeme telesnú teplotu vyššiu ako 38 ⁰C.
  • Ak je teplota vyššia než 39,5 ⁰C, hovoríme o vysokej horúčke a ak je vyššia než 41 ⁰C, označujeme ju ako veľmi vysoká horúčka (hyperpyrexia).

Celkové príznaky zvýšenej telesnej teploty zväčša zahŕňajú pocit chladu, triašku, potenie, bolesti hlavy, svalov, kĺbov, nevoľnosť a nechuť do jedla, únavu, zrýchlené dýchanie a vyšší pulz.

Horúčka nie je choroba, je to nešpecifický príznak, ktorý môže byť indikátorom viacerých ochorení.

Zvýšená teplota a horúčka však nie sú nevyhnutne zlý signál. Zdravý organizmus má všetky predpoklady na úspešný boj s infekciou aj bez väčšej intervencie.

Horúčka u ľudí s imunodeficitom, chemoterapiou alebo po operácii si však vyžaduje odbornú konzultáciu a individuálny prístup.

Ako si správne merať teplotu?

Telesnú teplotu meriame na rôznych častiach tela. V konečníku (rektálne), v podpazuší (axilárne), v uchu, ústach a na čele.

Teplota nameraná v konečníku je približne o 0,5 ⁰C vyššia ako teplota nameraná v podpazuší.

Na trhu dostaneme rôzne druhy teplomerov, od klasických sklenených cez digitálne až po infračervené. V mnohých domácnostiach nájdeme ešte ortuťové teplomery, ktoré sa však podľa platnej legislatívy už nevyrábajú.

Čo robiť v prípade zvýšenej teploty?

  1. Ak sa chcete čo najskôr zotaviť, mali by ste zostať v posteli a oddychovať.
  2. Dbať treba na dostatočný príjem tekutín – to je obzvlášť dôležité u malých detí, ktoré sú náchylnejšie na dehydratáciu. Pite vodu, čaj a zriedené ovocné a zeleninové šťavy.
  3. Teplotu môžeme zrážať použitím studených zábalov a vlažných kúpeľov. Vyhnúť by sme sa však mali príliš studenej vode či ľadu.
  4. Väčšina dospelých bez pridružených ochorení zvládne krátkotrvajúcu teplotu do 38,9 ⁰C bez užívania liekov.
  5. Pri vyššej teplote môžeme siahnuť po liekoch proti horúčke (antipyretiká). Mnohé z nich majú aj protizápalový a analgetický účinok a sú voľne dostupné v lekárňach.

Ak zvýšená teplota alebo horúčka pretrvávajú, treba navštíviť obvodného lekára. Horúčka sprevádzaná vyrážkou, poruchami vedomia, zmätenosťou, stuhnutou šijou, silnými bolesťami či akýmikoľvek znepokojujúcimi príznakmi si vyžaduje okamžitú návštevu lekára.

Súvisiace články: 

Čo by ste mali vedieť o chrípke a ako sa líši od prechladnutia?

Čo by ste mali vedieť o chrípke a ako sa líši od prechladnutia?

Chrípka je nepríjemným spoločníkom sychravých dní. Zistite, čo ju spôsobuje, a buďte na ňu tento rok pripravení.

Užitočné tipy o zdraví do vašej emailovej schránky.