Domáca pomoc pri bolesti hrdla – čo funguje a čo nie?

Bolesť hrdla síce nezvykne bývať vážna a nevyžaduje si okamžitú návštevu lekára, no dokáže znepríjemniť život. Pri prvých príznakoch siaha mnoho ľudí po domácich receptoch, ktoré kolujú z generácie na generáciu. A možno sú tak zaužívané, že sa ani nezamýšľame nad tým, či skutočne pomáhajú alebo je to len zvyk. Pozrime sa preto na najčastejších prírodných pomocníkov na bolesť hrdla a na vedecké opodstatnenie ich účinku.

Klasika v podaní čaju s medom a citrónom – skutočne to funguje?

Citrón

Čaj s medom a citrónom je pravdepodobne prvou voľbou mnohých ľudí pri začínajúcich ťažkostiach. Citrón síce obsahuje vitamín C a „vitamíny sú pre nás dobré“, no toto tvrdenie potrebuje lepšie vysvetlenie.

Vitamínu C škodí horúca voda (nad 70 °C), takže citrón v čaji stráca svoju efektivitu – pridávajte ho preto radšej až do vlažného čaju. Otázkou však je, či vitamín C pomáha pri liečbe chrípky, nádchy či bolesti hrdla? Touto otázkou sa vedci zaoberali desaťročia.

Súčasný vedecký konsenzus hovorí, že vitamín C je pri liečbe chrípky neefektívny a neexistuje ani dôkaz, že by pomáhal utíšiť bolesť hrdla. Avšak, dobre známe „céčko“ je skvelou prevenciou, pretože pomáha posilňovať imunitný systém.

Navyše má antioxidačné vlastnosti, podporuje tvorbu kolagénu a hojenie rán, podporuje činnosť nervovej sústavy, chráni pred vznikom kardiovaskulárnych ochorení atď. Benefitov vitamínu C pre naše telo je viac než dosť.

Keďže si ho však naše telo nevie vyrobiť samo, je dôležité dbať na príjem vitamínu C v bežnej strave alebo prostredníctvom doplnkov (pozor na dennú odporúčanú dávku).

Med

Med je tekutým zlatom, ktoré má mnohé vlastnosti od antioxidačných cez protizápalové až po antimikrobiálne. Med navyše pomáha hojiť rany, napríklad aj tie na sliznici hrdla.

V prípade bolesti hrdla či kašľa má teda svoje zastúpenie a pri chorobe si pokojne doprajte lyžičku medu alebo spomínaný čaj s citrónom. Opäť však pozor na pridávanie do príliš horúceho čaju, pretože by ste mohli prísť o všetky benefity medu. 

Ďalšia pomoc zo špajze (zázvor, cesnak, cibuľa)

Zázvor

Zázvor (ďumbier lekársky) má antibakteriálne a antivirotické vlastnosti a skutočne môže pomôcť zmierniť bolesť a zápal. Nie je síce dokázané, že nám môže pomôcť úplne sa vyliečiť z chrípky či prechladnutia, no vieme, že pomáha zmierňovať príznaky a je dokonca účinnou prevenciou pred chrípkou a bolesťou hrdla.

Ak teda chcete dopriať svojmu telu benefity zázvoru, kúpte si v obchode koreň, ktorý následne nastrúhate a zalejete horúcou vodou. Do vlažného nápoja nezabudnite pridať aj spomínaný med a citrón.

Cesnak a cibuľa 

Hlavná biologicky aktívna zložka cesnaku (ale aj cibule) sa nazýva alicín a práve jej môžeme vďačiť za protizápalové účinky cesnaku. Jedna štúdia dokonca ukázala, že užívanie doplnkov s výťažkami z cesnaku môže pomáhať ako prevencia pred chrípkou.

Skôr ako užívanie doplnkov odporúčame siahnuť po prirodzenom zdroji a radšej pridávať cesnak do rôznych receptov. Opäť však pozor na teplotu, aby ste neprišli o všetky benefity – cesnak pridávajte do varených jedál až tesne pred koncom.

Ak vás už ale chrípka či bolesť hrdla zasiahla, recepty starých materí radia konzumovať cesnak v surovom stave (napríklad si ho nakrájajte na chlieb). To však nie je pre žalúdok najlepšie, preto to s ním nepreháňajte. Poprípade môžete skúsiť starý známy cibuľový čaj.

Opäť však v týchto prípadoch nejde o liečbu príčiny, ale o miernenie príznakov (symptomatická liečba).

Domáce kloktadlá

Najznámejším domácim kloktadlom je rozhodne slaná voda. Ide o skutočne efektívny spôsob, ako zabiť batérie (zjednodušene povedané), zmierniť bolesť a zbaviť sa hlienu.

Do pohára vlažnej vody (250 ml) stačí pridať zarovnanú kávovú lyžičku soli (2,5 g) a nechať rozpustiť. Kloktanie môžete opakovať každé tri hodiny alebo podľa potreby. Roztok neprehĺtajte.

Do slanej vody môžete pridať aj sódu bikarbónu, pretože tá má podobné účinky ako soľ. Na kloktanie sa tiež využíva odvar z repíka, rumančeka alebo šalvie.

Kloktanie slanej vody síce nedokáže úplne vyliečiť bolesť hrdla, no pomôže so zmiernením príznakov. Je to bežná súčasť symptomatickej liečby vírusových ochorení.

Alkohol?

V našich končinách sa častokrát zvykne využívať domáci alkohol na „vypálenie bacila“. Túto tradíciu však musíme rýchlo vyvrátiť, pretože nemá vedecké opodstatnenie. Alkohol síce pomáha zabíjať baktérie a vírusy (napríklad prostredníctvom dezinfekčných gélov na ruky), no vo vnútri tela to nefunguje rovnako.

Alkohol len dezinfikuje povrch (odstráni mikroorganizmy z povrchu sliznice), no je dôležitá jeho koncentrácia a čas pôsobenia. Ak nás však bolí hrdlo, konzumácia alkoholu nemá zmysel, pretože hrdlom len prechádza a účinok je minimálny.

Užívanie alkoholu počas choroby navyše oslabuje imunitu a liečba aj rekonvalescencia sa môže predĺžiť.

Je v prípade bolesti hrdla nutné siahnuť po liekoch? 

Mnoho ľudí hľadá pri akýchkoľvek ťažkostiach len prírodnú pomoc a produkty z lekárne považuje za umelé a zlé. Príroda síce ponúka neskutočné bohatstvo a mnoho zložiek má pre naše telo pozitívne benefity, no nemajú priame liečivé účinky a sú vhodné skôr ako prevencia alebo doplnok liečby.

Napríklad taký med pomôže zahojiť podráždené hrdlo, a tým zmierni príznaky, no neodstráni príčinu ochorenia, zápal a bolesť.

Preto ak vás prekvapí bolesť hrdla a cítite sa chorí (nádcha, bolesť hlavy), účinnou pomocou budú voľnopredajné produkty z lekárne, ktoré vám pomôžu sa skôr vyliečiť.

Napríklad pastilky Septolete Extra obsahujú až dve účinné látky – antiseptikum, ktoré odstráni príčinu a analgetikum, ktoré pôsobí proti bolesti a zápalu. Navyše sú vhodné aj pre diabetikov (neobsahujú cukor), majú dokázaný klinický účinok a vybrať si môžete z niekoľkých príjemných príchutí.

V prípade, ak bolesť hrdla trvá dlhšie, liečba nezaberá a pridala sa aj horúčka, neváhajte navštíviť lekára, pretože k pôvodnej vírusovej infekcii sa mohla pridať aj bakteriálna a liečba si bude vyžadovať antibiotiká.

Siahnuť teda pri bolesti hrdla po domácich receptoch alebo liekoch? Odpoveď je aj aj. Kombináciou zdravej stravy a vhodných domácich receptov spolu s efektívnymi voľnopredajnými liekmi sa môžete vrátiť späť do formy omnoho rýchlejšie.

Úľava od bolesti hrdla do 15 minút

Kúpiť

Súvisiace články: 

Bolesť hrdla – príčina vzniku, príznaky a vhodná liečba

Bolesť hrdla – príčina vzniku, príznaky a vhodná liečba 

Takmer každý sa už stretol s bolesťou hrdla. Viete však, čo ju spôsobuje, ako sa má správne liečiť, či aký je rozdiel medzi bakteriálnou a vírusovou infekciou?

Bolesť hrdla u detí

Ako správne liečiť bolesť hrdla u detí?

Infekcie horných dýchacích ciest sú u detí veľmi časté a v priemere sa u nich vyskytnú sedem až desaťkrát ročne. Čím to je a ako vyzerá správna liečba?

Užitočné tipy o zdraví do vašej emailovej schránky.