Vitamín A: benefity pre zdravie, zdroje a odporúčaná dávka
Vitamín A patrí k esenciálnym vitamínom. Je rozpustný v tukoch, a preto si ho naše telo vie uložiť do zásoby. Vitamín A nie je len jedna zlúčenina, ide o skupinu retinoidov, kam zaraďujeme napríklad retinol, retinal či kyselinu retinovú. Čo ďalšie by ste mali vedieť o tomto vitamíne?
Benefity vitamínu A (nielen) pre vaše oči
V kontexte vitamínu A čítame najčastejšie o benefite pre náš zrak. Retinal, aktívna forma vitamínu A, je nevyhnutná pre tvorbu rodopsínu. Rodopsín je zrakový pigment v tyčinkách sietnice, ktorý je citlivý na svetlo a predstavuje základ videnia.
Vitamín A plní aj ochrannú funkciu pre rohovku a spojovku oka. Okrem toho chráni aj výstelku čreva, pľúc, močového mechúra či vnútorného ucha. Z ďalších úloh v organizme spomenieme vplyv na imunitný systém.
Vitamínu A sa hovorí aj protizápalový vitamín. Podieľa sa na vývoji imunitného systému, má regulačnú úlohu v bunkovej a protilátkovej imunitnej odpovedi. Má preukázaný terapeutický efekt v liečbe mnohých infekčných ochorení. Zistilo sa, že vitamín A je na dennej báze potrebný pre správne fungovanie hlavných orgánov imunity.
Vitamín A je dôležitý aj pre vývin plodu a pre reprodukčné zdravie u oboch pohlaví. Vďaka antioxidačným vlastnostiam prebiehajú štúdie, ktoré zisťujú efekt vitamínu A pri liečbe rôznych druhov rakoviny.
Vonkajšie použitie vitamínu A
Benefit vitamínu A sa preukázal aj pri lokálnom použití na kožu. Stimuláciou tvorby kolagénu redukuje jemné vrásky, zlepšuje elasticitu pokožky, zlepšuje stav hyperpigmentácií a stareckých škvŕn, používa sa na liečbu akné či psoriázy.
Zdroje vitamínu A v strave
Strava obsahuje 2 hlavné zdroje vitamínu A. Jednak je to vitamín A vo forme retinolu a retinyl esterov, jednak sú to karotenoidy. Z karotenoidov je najznámejší betakarotén.
Zdrojom prvej formy vitamínu A sú hlavne vnútornosti, vajcia, ryby a mliečne produkty. Karotenoidy majú bohaté zastúpenie v ovocí a zelenine (bataty, špenát, mrkva, tekvica, mango, melón Cantaloupe). Zamerajte sa najmä na ovocie sýto oranžovej alebo zelenej farby.
Biologická dostupnosť (využiteľnosť pre naše telo) týchto 2 foriem nie je rovnaká. Kým pri retinole je to 75 – 100 %, pri betakaroténe len 10 – 30 %. Varením a tepelnou úpravou môžeme zvýšiť biologickú dostupnosť betakaroténu z jedla.
Denná odporúčaná dávka vitamínu A
Pestrá a vyvážená strava je postačujúca pre adekvátny príjem vitamínu A. Denná odporúčaná dávka je 900 mikrogramov pre mužov a 700 mikrogramov pre ženy.
Suplementácia vitamínom A má význam u ľudí so zvýšenými nárokmi na jeho prísun. Ide o ľudí, ktorí majú ochorenia:
- pankreasu,
- očí,
- infekčné ochorenia,
- ale aj o tehotné ženy.
Výživové doplnky sa odporúčajú užívať až po konzultácii so svojím lekárom alebo lekárnikom.
Telo si vitamín A ukladá – pozor preto na nadbytok
Dlhodobo vysoké dávky vitamínu A môžu spôsobiť závažné poškodenie pečene, rednutie kostí, bolesti hlavy, kĺbov, tráviace problémy a poškodenie vývoja plodu. Nedostatok vitamínu A je však v našich oblastiach vzácny.
V globálnom merítku je však významným problémom. V rozvojových krajinách je u detí najčastejšou príčinou slepoty a prispieva k úmrtiu na bežné infekcie. Z klinických prejavov sa nedostatok vitamínu A prejavuje šeroslepotou, xeroftalmiou, poruchami imunity či zmenami na koži (hyperkeratóza, akné).
Záverečné odporúčanie
Pokiaľ ste zdraví, stačí dbať na pestrú a vyváženú stravu a doplnky stravy s vitamínom A nepotrebujete. Zaraďte do jedálnička vnútornosti, vajcia, ryby, mliečne produkty a ovocie a zeleninu sýto oranžovej farby. Pokiaľ máte ochorenia pankreasu, očí, infekčné ochorenia alebo ste tehotná, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom o možnom doplnení vitamínu A.
Zdroje a referencie
- https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminA-HealthProfessional/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_A
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6791161/
- https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/vitamin-a
- https://www.wikiskripta.eu/w/Vitamin_A
- https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-a#what-it-is
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6162863/
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Rodopsin
- https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/rhodopsin
- https://www.healthline.com/health/vitamin-a-for-skin#how-to-get-vitamin-a
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257687/
- https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-vitamin-a/art-20365945
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6470929/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Xerophthalmia
- https://en.wikipedia.org/wiki/Hemeralopia