Čo vyvoláva kašeľ a ako ho správne liečiť?

Kašeľ je jednou z najčastejších príčin, pre ktorú ľudia vyhľadávajú lekára. Každý z nás vie, čo kašeľ je. Nie každý však vie, prečo kašeľ vzniká, čo ho vyvolá, kedy je nebezpečný, a naopak, kedy prirodzený. V nasledujúcich riadkoch nájdete základný prehľad o tomto symptóme.  

Prečo vôbec kašleme?

Kašeľ je odpoveďou nášho organizmu na akýkoľvek iritujúci podnet (iritant) v hrdle alebo dýchacích cestách. Tento iritant stimuluje nervy, ktoré posielajú informáciu do nášho mozgu. Mozog odpovie tým, že vyšle signál pre svaly hrudníka a brucha, aby vytlačili vzduch z pľúc, a tým sa zbavili iritantu.

Občasný kašeľ je prirodzený a zdravý. 

Kedy už treba kašeľ riešiť?

Kašeľ, ktorý pretrváva niekoľko týždňov alebo ho sprevádza vykašliavanie hlienu neprirodzenej farby, prípadne s prímesou krvi, si vyžaduje návštevu lekára.

Kašeľ dokáže byť veľmi namáhavý a vysiľujúci. Dlhotrvajúci kašeľ môže sám o sebe dráždiť pľúca, čo vyvoláva opätovné kašľanie a teda začarovaný kruh. Kašeľ môže byť príčinou nespavosti, pocitu na odpadnutie, inkontinencie moču, vracania či bolesti hlavy

Čo spôsobuje takýto kašeľ?

Príčiny kašľa sú rôznorodé. Spomenieme len najčastejšie z nich.

1. Ochorenia dýchacích ciest, ako napríklad chrípka, sú v prvých dňoch sprevádzané neproduktívnym (suchým) kašľom. Neskôr sa objavuje produktívny (vlhký) kašeľ, pri ktorom sa z pľúc odstraňuje hlien. Kašeľ môže pretrvávať aj niekoľko týždňov po uzdravení. 

2. Pri ochoreniach ako je astma, chronická obštrukčná choroba pľúc alebo pri rôznych alergiách sú dýchacie cesty veľmi náchylné na iritanty. Kašeľ je jedným z prejavov tejto nadmernej reaktivity. Aj keď človek nie je alergický, môžu ho iritovať silné vône (napr. parfumy), cigaretový dym alebo chladný vzduch.

3. Ľudia, ktorých trápi reflux, zažívajú nočné epizódy kašľa, pri ktorých sa žalúdočný obsah vracia do pažeráka alebo vyššie a dráždi hrdlo, priedušnicu a hlasivky.  

4. Príčinou kašľa môže byť aj zápal pľúc alebo sa vyskytuje ako nežiaduci účinok niektorých liekov (AC inhibítory).  

Správna liečba kašľa

Liečba kašľa si vyžaduje odhalenie príčiny. V lekárňach si môžete zakúpiť voľnopredajné lieky a sirupy, ktoré pomáhajú vykašliavaniu a upokojujú dýchacie cesty.

Z domácich receptov a režimových opatrení sa odporúča piť dostatok tekutín, teplé nápoje, cibuľový čaj, med, zázvor, kloktanie teplej slanej vody, mať vyššie vankúš pri spaní.

Ak poznáte iritant, ktorý spôsobuje kašeľ, treba sa mu vyhýbať. Príznaky by mali kompletne odznieť do 2 týždňov.  

Spozornieť by sme mali, ak kašeľ pretrváva a pridružili sa iné symptómy, ako napríklad horúčka, bolesť na hrudi, silné bolesti hlavy či zmätenosť. Môže ísť o vážnejšie ochorenie. Takisto, ak sú veľmi výrazné symptómy hneď na začiatku ochorenia, je lepšie zájsť za svojím obvodných lekárom.

Lekár odoberie anamnézu, vyšetrí hrdlo, fonendoskopom vyšetrí pľúca a dýchanie a zvolí vhodnú liečbu.  

V prípade, že ide o bakteriálne ochorenie, bude potrebné nasadiť antibiotiká. Pre odlíšenie od ochorení spôsobených vírusmi sa používa CRP test

Niekedy je potrebné, aby ste absolvovali aj RTG vyšetrenie. Ďalšie doplňujúce vyšetrenia sa robia zväčša vtedy, ak kašeľ dlho neutícha.  

Prevencia

V prevencii kašľa by sme mali zamerať svoju pozornosť na správnu životosprávu. Okrem pestrej a vyváženej stravy je vhodné prestať fajčiť. Zdravý životný štýl buduje našu imunitu, znižuje náchylnosť na infekčné ochorenia a je najlepším prostriedkom prevencie ochorení. 

Súvisiace články: 

13 tipov, ktoré vám pomôžu prestať fajčiť

chlap láme cigaretu
13 tipov, ktoré vám pomôžu prestať fajčiť 

Ak ste fajčiar a pohrávate sa s myšlienkou, že by ste s týmto zlozvykom mali skoncovať, máme pre vás niekoľko účinných tipov.

Domáce recepty na bolesť hrdla

Domáca pomoc pri bolesti hrdla – čo funguje a čo nie?

Siahate pri prvých príznakoch bolesti hrdla po domácich receptoch? Viete, ktoré z nich naozaj fungujú a ktoré nemajú vedecké opodstatnenie?

Užitočné tipy o zdraví do vašej emailovej schránky.